2019 Northeast Series Races

DateSpeedwayCityClassesWinner
April 26Linda's SpeedwayJonestown,PABoth ClassesRained Out
May 5Spirit Auto Speedway @ BridgeportBridgeport,NJAll Stars OnlyRained Out
May 26Clyde Martin Memorial SpeedwayBrickerville,PAAll-Star Only Slide @ the Clyde VIIDylan Hoch
June 14Snydersville SpeedwaySnydersville,PABoth ClassesJared Silfee/ Tyler Ulsh
July 5Oakland Valley Dirt OvalCuddebackville,NYBoth Classes
July 13Caroga Creek SpeedwaySt. Johnsville,NYBoth ClassesDillon Emmons/ Tavien Blowers
July 14Glen Ridge Motor ParkFultonville,NYBoth ClassesKyle Herve/ Brock Pinkerous
August 2Selinsgrove Raceway ParkSelinsgrove,PABoth Classes
August 3Shellhammers SpeedwayShoemakersville,PABoth Classes
August 5Shellhammers Speedway (Reading) Shoemakersville,PAJr Slingshots
August 6Shellhammers Speedway (Reading) Shoemakersville,PAAll Star Slingshots
August 19West End FairGilbert,PABoth Classes
September 7Hamlin SpeedwayHamlin,PABoth Classes
September 28Airport SpeedwayNew Castle,DEAll Stars
Juniors Pending
October 5Bethel Motor ParkWhite Lake,NYBoth Classes
October 12Mahoning Valley SpeedwayLehighton, PABoth Classes

Northeast Series Standings

PosCar #Driver Total
124Kyle Herve405
256Andrew Turpin311
392Dillion Emmons230
455Jared Silfee230
5O1Brian Toby190
632Brett Bieber185
75SAustin Silfee180
810Scott Sprague175
96aNick Auspelmyer165
106bBrett Putnam165
1112dChris Darrow160
127Shelby McLaughlin158
13S7Mark Mohr135
1447ZZach Steffey128
1529Bob Morey125
1635Dylan Hoch120
172JJames Mohr116
1822mDanny Ballard110
1957Mike Bellinger105
2051Bryan Preville100
2111Scott Neary100
2222TJustin Thompson95
23James Benz90
2412Todd Morey85
25Brian Smith85
261Tyler Ulsh85
2714Mark Wagner75
2816Andrew Millard75
2950David Carraghan75
305Mason Pittenger70
3159KDakota Kohler66
32Brent Shantz64
332CCJ Fritz64
34Bryan Priville62
3521WChuck Whary62
36Jason Kraycirik56
3712JrHaley Thunberg56
3840gGarrett Poland55
3913Blare Schoenly54
401RTyler Hoch52
4114Spencer Cherko50
42144Faith Turnbaugh50
4316SRChuck Palmucci48
4422Mike Hill40
457Dylan Busch40
46621Tyler Vadney40
4727Driver 270
4828Driver 280
4929Driver 290
50

Northeast Junior Series Standings

POSDriver Total
1Matthew Backus205
2Darryn Fallis205
3Tavien Blowers200
4Tucker Cole168
5Tyler Ulsh120
6Brock Pinkerous120
7Kasey Hufcut110
8Sloan Cherko110
9Tanner VanDoren105
10Corky Warner105
11Paul Hartwig III100
12Charlene Benz95
13Aidan Donaldson90
14Liam Jackson90
15James Hendricks85
16Tucker Jones85
17Talan Carter80
18Connor Hill80
19Evan Ohara80
20Ryan McCoy80
21Chase Zimmer75
22Jacob Taylor70

2019 Great Lakes Series Races

DateSpeedwayCityClassesWinner
June 8Button Buck SpeedwayGrand Meadows, MNBoth ClassesKolten Brauer/ Mason Stockhausen
June 22Button Buck SpeedwayGrand Meadows, MNBoth ClassesKolten Brauer/ Mason Stockhausen
July 19Mississippi Thunder RacewayFountain City, WIBoth Classes
July 27Button Buck SpeedwayGrand Meadows, MNBoth Classes
August 2Mississippi Thunder SpeedwayFountain City,WIBoth Classes
August 17Button Buck SpeedwayGrand Meadows, MNBoth Classes
August 23Mississippi Thunder SpeedwayFountain City,WIBoth Classes

Great Lakes Series Standings

PosCar #NamePoints
1Kolt34
Kolten Brauer240
28Toby Kennedy220
343Kolby Wagner210

Great Lakes Jr. Series Standings

PosCar #NamePoints
159Mason Stockhausen240
27Curtis Parmenter220
32Weston Madison105
312Connor Hovey105

2019 Sunshine Series Races

DateSpeedwayCityClassesWinner
April 20Northwest Florida SpeedwayBaker, FLKyndal Kimmons
May 18Northwest Florida SpeedwayBaker,FLLillie Strehlow
May 27Flomaton SpeedwayFlomaton,ALDavin Davis
June 22Southern RacewayMilton,FLAbbey Cauley
July 4Flomaton RacewayFlomaton, AL
July 13Northwest Florida SpeedwayBaker, FL
August 3Southern RacewayMilton,FL
August 17Tri-County SpeedwayFlomaton,AL
September 14Tri-County SpeedwayFlomaton,AL
September 21Northwest Florida SpeedwayBaker,FL

Sunshine Series Standings

PositionCar NumberDriverTotal Points
13Lillie Strehlow450
2724Dakota Fox295
330Kyndal Kimmons230
464Abbey Cauley225
516Trent Carr195
621Dennis Adams190
7Davin Davis120
8Brent Courtwright105
93Madyson Tugson105
10Hunter Stacks95
11Ethan Pinkern90

2019 Mountain Series Races

DateSpeedwayCityClassesWinner
May 18Jamestown SpeedwayJamestown, NDBoth ClassesRained Out
June 1Estevan SpeedwayEstevan ,SA,CanadaBoth ClassesRained Out
July 6Buffalo River SpeedwayGlyndon, MNBoth ClassesJoseph Lewis
August 17Jamestown SpeedwayJamestown, NDBoth Classes
August 24Buffalo River SpeedwayGlyndon, MNBoth Classes
August 31Jamestown SpeedwayJamestown, NDBoth Classes
September 1Buffalo River SpeedwayGlyndon, MNBoth Classes

Mountain Series Standings

PosDriverPoints
1Joseph Lewis120
2Noah Lewis110

2019 Maple Leaf Series Races

DateSpeedwayCityClassesWinner
May 19Autodrome ChaudiereVallee-Jonction, QC, CanadaBoth ClassesRained Out
June 1 Autodrome BSLSt Eugene de Ladriere,QC CanadaBoth ClassesRained Out
June 15 Autodrome DrummondDrummondville,QC,CanadaBoth ClassesRained Out
June 29RPM SpeedwaySt.Marcel de Richelieu,QC,CanadaBoth ClassesRained Out
July 5Autodrome GranbyGranby,QC,CanadaBoth Classes
July 13RPM SpeedwaySt.Marcel de Richelieu,QC,CanadaBoth ClassesRained Out
July 27 Autodrome BSLSt Eugene de Ladriere,QC CanadaBoth ClassesRained Out
August 3Autodrome ChaudiereVallee-Jonction, QC, CanadaBoth Classes
August 17Autodrome DrummondDrummondville,QC,CanadaBoth Classes
September 1Autodrome St-GuillaumeSaint-Guillaume, QC, Canada
September 7Autodrome ChaudiereVallee-Jonction, QC, CanadaBoth Classes

Maple Leaf Series Standings

Pos.Car No.NamePoints

Pos.Car No.NamePoints

TOP